سیسکو GRE چیست ؟

سیسکو GRE چیست ؟

GRE وآموزش پیاده سازی GRE – Generic Routing Encapsulation توسط روتر سیسکو

GRE یا همان Generic Routing Encapsulation یکی از پروتکل های سیسکو در آوردی کمپانی سیسکو است که برگرفته از کبر و غرور بالای این شرکت معظم است که مایل است صنعت شبکه را استوار بر دلبخواه های خودش کند 🙂 ! البته خیلی هم شوخی نبود ، در صورتی که با سیسکو آشنایی داشته باشید و یا مقالات ما را دنبال کرده باشید ، حتما به دیگر استانداردهای غیر استانداردی که مختص تجهیزات سیسکو است ، برخورده اید ، برای مثال ISL در مبحث Vlan Trunking و یا IGRP – EIRGP در مباحث روتینگ ،، و حال در این مقال شبکه های خصوصی مجازی یا همان V irtual P rivate N etwork ، باز سیسکو ساز مخالف میزند و GRE را معرفی می نماید .

سیسکو GRE Detail

سیسکو GRE Detail

GRE از حق نگذریم ، پروتکل خوبیست ، به زبان بیش از حد ساده در واقع پروتکلی است حمال ، برای Encapsulate کردن دیگر پروتکل ها در دل خود و انتقال بر روی بستر IP .

Tunneling مکانیسمی است که در آن پکت های یک نوع پروتکل ، توسط پروتکل دیگری بر روی بستری خاص در اینجا IP حمل میشود . در تانلینگ ما دو مفهوم داریم ، اولی که وظیفه انتقال را دارد Transport Protocol یا همان حمال خودمان نام دارد و پروتکلی که توسط این حمال حمل میشود ، Passenger یا همان مسافر نامیده میشود .

سیسکو GRE اینکپسولیشن

سیسکو GRE اینکپسولیشن

GRE قابلیت Encapsulate انواع پروتکل های مختلف را دارد ، به زبان ساده Encapsulate یعنی جاساز :دی ، بدین معنی که اگر قرار است این حمال باری را قاچاق کند ، این بار میتواند ، مواد غذایی فاسد شدنی ، انسان زنده یا مرده ( جسد ) ، اسلحه و مهمات ، کمک های مردمی و یا حتی مواد باشد ،، خب این قاچاقچی باید خیلی قابل باشد که بتواند انواع این مسافر ها را جاساز کرده و با پوشش مناسب از بستر های عمومی که همان جاده ها باشند عبور دهد :)) ! پس GRE مالتی پروتکل است 🙂 !

GRE عموما به صورت Point to Point بین دو روتر سیسکو برقرار میشود ، برای مثال شما میتوانید بر روی بستری عمومی مثال اینترنت یا اینترانت ، دفاتر و شعبات خود را توسط GRE بین روتر های مرزی به یکدیگر متصل و از مزایای Dynamic Routing استفاده کنید و یا برای انتقال اینترنت بر روی بستر اینترانت و یا انتقال خطوط تلفن بین دفاتر شرکت و سازمان و یا انتقال تصویر و یا هر نوع دیتای مهم دیگری که میبایست بر روی یک بستر عمومی نظیر اینترنت و یا اینترانت یا همان شبکه ملی داده به شکل خصوصی انتقال یابد .

GRE ذاتا Stateless است ، بدین معنی که متوجه افتادن لینک نمیشد ، البته میتوانید از keep-alive ها استفاده کنید و یا از floating static route  توسط  Policy Based Routing PBR و یا حتی از IP SLA چیست جهت Redundancy استفاده کنید  

راه اندازی و اتصال ذو روتر سیسکو توسط GRE Tunnel نسبتا آسان است ، تنها نکته ای باید به آن توجه کنید ، میزان MTU مسیر و همچنین TCP MSS است ، و الا با مشکل در باز شدن صفحات و … در انتقال اینترنت مواجه خواهید شد ، که در این باره طی یک مقاله قبلا بحث شده است .

آموزش راه اندازی GRE توسط روتر سیسکو : 

کانفیگ سیسکو GRE

کانفیگ سیسکو GRE

Router 1 :

R1(config)# interface Tunnel1

R1(config-if)#tunnel mode gre ip

R1(config-if)# ip address 172.16.0.1 255.255.255.0

R1(config-if)# ip mtu 1500

R1(config-if)# ip tcp adjust-mss 1360

R1(config-if)# tunnel source 1.1.1.10

R1(config-if)# tunnel destination 2.2.2.10

Router 2 : 

R2(config)# interface Tunnel1

R2(config-if)#tunnel mode gre ip

R2(config-if)# ip address 172.16.0.2 255.255.255.0

R2(config-if)# ip mtu 1500

R2(config-if)# ip tcp adjust-mss 1360

R2(config-if)# tunnel source 2.2.2.10

R2(config-if)# tunnel destination 1.1.1.10

حال برای اینکه شبکه های پشت روتر های 1 و 2 یکدیگر را ببینند این دو خط Route را بر روی هر روتر مینویسیم :

Router 1 :

R1(config)#ip route 192.168.2.0 255.255.255.0 172.16.0.2

Router 2 :

R2(config)#ip route 192.168.1.0 255.255.255.0 172.16.0.1

GRE پروتکل امنی نیست ، بدین معنی که اطلاعات بدون رمز گذاری Encapsulate میشود و هر انسان بیماری میتواند در میان راه پکت ها را Sniff یا همان شنود و decapsulate نماید ، پس برای حمل اطلاعات حساس ، ( اسلحه و مهمات و جسد و مواد و … ) مناسب نیست ، راه حل  چیست ؟ استفاده از IP SEC ! با استفاده از IP Sec میتوانید یک لایه امنیتی مناسب به GRE اضافه نمایید .

خیلی گذرا به کانفیگ IP Sec بر روی روتر 1 میپردازیم :

R1(config)# crypto isakmp policy 1
R1(config-isakmp)# encr 3des
R1(config-isakmp)# hash md5
R1(config-isakmp)# authentication pre-share
R1(config-isakmp)# group 2
R1(config-isakmp)# lifetime 86400

R1(config)# crypto isakmp key shabake address 2.2.2.10
R1(config)# crypto ipsec transform-set TS esp-3des esp-md5-hmac
R1(cfg-crypto-trans)# mode transport

R1(config)# crypto ipsec profile protect-gre
R1(ipsec-profile)# set security-association lifetime seconds 86400
R1(ipsec-profile)# set transform-set TS

R1(config)# interface Tunnel 0
R1(config-if)# tunnel protection ipsec profile protect-gre

همین تنظیمات نیز تقریبا به همین صورت میبایست بر روی روتر مجاور نیز پیاده سازی شود ، و اگر خیلی علاقه مند هستید که بفهمید مکانیسم کار به چه صورتیست ، بروید کتاب بخوانید 🙂

    وفقک الله
Aka Networks 

8 فکر می‌کنند “سیسکو GRE چیست ؟

 1. mohamad

  ضمن عرض خسته نباشید و تشکر فراوان به جهت بزرگواری و تلاش در جهت گسترش دانش هموطنان جدید، نیاز به ios جدید برای سوییج 6509 دارم. ممنون میشم در صورت امکان راهنمایی کنید .

  پاسخ
 2. محسن

  با تشکر از مقاله خوبتان
  شما به احتمال بسیار قوی در واحد noc یک fcp همکاری میکنید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *