CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست ؟!

CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست ؟!

CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست ؟!

CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست ؟!

امنیت ، سرعت ، دسترسی – مفاهیمی هستند که ذهن همه سرویس دهنده های محتوا را درگیر خود کرده !

حتما برای شما نیز مهم است که سایت شما از نقاط مختلف دنیا سریع باز شود و یا اینکه اطلاعات پرتال شما در چند سرور نگهداری شود .

اساس کار در CDN ، نگهداری ، به روز رسانی و سرویس دهی سایت شما در دیتا سنتر های متفاوت در نقاط مختلف دنیاست.

به این شکل که مثلا یک شبکه اجتماعی بزرگ مثل شبکه بووووووق ، دارای کاربرانی در سراسر دنیاست ، اگر خدائی نکرده یک کاربر ایرانی قصد بازدید از پروفایل خود را داشته باشد ، با توجه به جدول مسیریابی شرکت سرویس دهنده اینترنت خود به نزدیک ترین دیتا سنتری که میزبان این سایت بووووق است متصل میشود .

و صد البته ارتباطات بسیار پر سرعت و با ظرفیت بالا این سرور ها را در آنواحد با هم سینک میکند ، بدین معنی که اگر شما مثلا عکس پروفایل خود را از ایران در سایت بوق عوض کردید و در پشت قضیه به دیتا سنتر این شرکت در ترکیه متصلید ، به محض تعویض عکس این تغییر توسط زیرساخت های ارتباطی بین دیتا سنتر های این CDN بر روی همه سرور ها اعمال میشود .

برای مثال شبکه اجتماعی بوووووق با توجه به پراکندگی جغرافیایی و بیش از یک میلیارد کاربر، دارای ده ها دیتا سنتر در CDN خود در سراسر دنیاست .

به علت پراکندگی جغرافیایی ، هر کاربر به نزدیک ترین دیتا سنتر متصل مشود ،  همچنین وجود دیتا سنتر های مختلف ، امنیت اطلاعات را به لحاظ اسقرار در مکان های متفاوت فیزیکی بالا میبرد .

دفعه بعدی که به شبکه بوووووق سر زدید ، به استاتوس باز مرورگر خود توجه کنید ، کلمه CDN را بارها خواهید دید ، که همان DNS های متفاوتی است که شبکه بووووق برای دیتا سنتر های خود در نظر گرفته .

یک توصیه برادرانه هم از من بپذیرید :

هر کس که نام و مشخصات خود و دوستان خود را به شبکه اجتماعی بوووووق اضافه می‌کند باید بداند که به شکل رایگان در خدمت دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکاست و این گنجینه اطلاعاتی را برای آنها تکمیل می‌کند … و اگر نه این همه هزینه از کجا می آید ؟!؟!!؟! تبلیغات ؟!

and it’s up to you ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *